РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Областна администрация Габрово

Областният съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси проведе заседание, водено от областния управител на Габрово Невена Петкова. Обсъдени бяха предстоящи задачи, свързани с планирането на политиката по интеграция за следващия планов период. Предстои разработване на нова Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите, тъй като настоящата е до края на 2020 година. От изнесената информация стана ясно, че Министерски съвет вече е определил изпълнител за изготвяне на анализ на предходната стратегия, който трябва да е готов до края на м. март. От м.април стартира процес по разработване на новия стратегически документ. Планират се широки обществени обсъждания, включително и на регионално ниво. Новата стратегия ще обхване същите шест приоритета - образование, здравеопазване, заетост, жилищни условия, върховенство на закона и недискриминация, култура и медии. След като е готова Националната стратегия за интегриране на ромите ще следва разработване на областна такава. За целта със Заповед на областния управител ще бъде сформиран оперативен екип, който ще работи в това направление. Отчетено беше, че едно от несъвършенствата при разработването на новия планов документ е невъзможността да се работи с актуални данни, тъй като новото Преброяване предстои да се случи през 2021 година, но до тогава Стратегията ще трябва да е факт.

Обсъдени бяха дейностите за изминалата година, реализирани от общините във връзка с политиката по интеграция на уязвими групи. Накратко членовете на съвета се запознаха и с изпълнените в това направление проекти от община Габрово и община Дряново. Дискутирана беше основната роля на образователните и здравните медиатори в процеса по интеграция, както и добри примери от местни общности в малките населени места. Отчетено беше добро взаимодействие на институциите по отношение на Механизма за обхват.

По време на заседанието беше представен проектът „Промяната е възможна“, реализиран от сдружение „Шанс и подкрепа“. Това на практика е продължение на проект „Към промяна“, в рамките на който са изготвени анализи на ситуацията в област Габрово, които показват нарушен достъп на бременни жени до здравни услуги за проследяване на бременността. Най – силно засегнати от проблема са две специфични уязвими групи сред бременните жени, които според изпълнителите на проекта се нуждаят от подкрепа и застъпничество: здравно осигурени бременни, които живеят в населени места, отдалечени от наличните АГ услуги и болници в областта и здравно неосигурени бременни, които не получават безплатна здравна помощ за проследяване на бременността, имат право на един безплатен преглед и изследвания и разчитат на възможностите и доходите на своето семейство за посещение на платени прегледи при АГ специалист. Проектът предвижда да бъде изпълнена Стратегия за застъпничество за осигуряване на достъп до здравни услуги за всички бременни жени на територията на област Габрово, основно в рамките на съществуващите административни механизми и използване на всички възможности от страна на здравните специалисти и социалните услуги. „За постигане на дългосрочна промяна по отношение на ранната грижа за децата е необходимо да се осигури съдействието на цялото общество и да бъдат преодолени определени нагласи. Проблемите при здравно неосигурените бременни, не са не са познати, но и съществуват определени негативни нагласи в обществото.“ – смятат изпълнителите на проекта „Промяната е възможна“.