Заместник областният управител Даниела Маринова връчи Почетен плакет на Областен управител на директора на Националния музей на образованието Любка Тинчева по повод 50-годишнината на институцията. Началото на проявите по повод годишнината бе поставено днес с Национална научна конференция на тема „Музеите и българското образование – традиции и модерност“, като ще продължат и през есента.
„За мен е чест да Ви поздравя по повод 50-годишнината на Националния музей на образованието. Над 180 000 културни ценности се съхраняват в храма на знанието, където вече половин век малки и големи имат шанса да се запознаят с развитието на българската просвета от Х век до наши дни.
„Образованието е най-мощното оръжие, което можете да използвате, за да промените света.“ – тези думи на Нелсън Мандела най-добре описват важността на Вашето призвание да пазите спомена за развитието, да събирате и подреждате пъзела на българското образование, съградено с усилията на стотици.
В нашето общество музеят не е само храм и съкровищница на материална и духовна култура. Той има мисията да направи тази култура достояние на хората и най-вече на подрастващите. Мисия, която се пази с достойнство, изпълнява се с гордост и е достойна за уважение.
Поклон пред труда Ви пазители! Ще припомня и завета, който Васил Априлов следва и ни завеща-" Аз не жадувам за слава, моята цел се състои в това да бъда полезен на моите съотечественици, да направя добро...", и ще Ви пожелая доброто да Ви следва, защото славата е преходна, а то остава като мощно ехо, способно да прехвърли пределите и ограниченията на времето, да запали искра и да я превърне във вечен огън. “ , гласи поздравителния адрес от областния управител, който Даниела Маринова прочете.
Участниците в научната конференцията са 35, а тематичните направления са три:
Представяне на културно-историческото наследство - традиции, иновации, съвременни тенденции и музейни практики;
Васил Априлов – дарител и основоположник на модерното българско училище. Приносът му за българското образование, история, нумизматика, етнография, фолклористика;
Просветни дейци през Възраждането и ролята им за развитието на българското образование.
Научен ръководител е проф. дин Вера Бонева.
