По cвoитe основни икономически показатели област Габрово се нарежда след първите десет области в България.
Генерираният от икономиката брутен вътрешен продукт през 2009 г. нарежда област Габрово на шесто място сред всички 28 административни области и представлява над 8% от БВП на страната.
Съществен дял в структурата на местната икономика има сектор „Преработваща промишленост”, който осигурява над половината от нетните приходи от продажби в областта. Основен принос за това имат предприятията, развиващи дейност на територията на община Габрово и община Севлиево, фирмите, работещи в областта на търговията и услугите през 2010 г., осигуряват 1 /3 от приходите от продажби в областта.
Водещите отрасли в индустрията са традиционни за региона:
• машиностроене - производство на инструменти, подемни машини, приборостроене и уредостроене;
• санитарна арматура;
• текстилна, шивашка и трикотажна промишленост
По брой на фирмите на 1 000 души от населението област Габрово се нарежда на шесто място сред останалите области в страната. През 2010 г. в областта са развивали дейност 40 фирми на всеки 1 000 човека. Големите и средните предприятия осигуряват около 70% от брутната продукция, произведена в област Габрово. Преобладаващ е делът на частния сектор.
Област Габрово не е интензивен земеделски район. Това се дължи на географското положение на областта, която обхваща предимно планински и предпланински терени с преобладаващи маломерни и разпокъсани земеделски площи. На територията на областта се стопанисват малко над 1 милион декара земеделска земя, от която обработваемата е около 67%.
Географските и природни характеристики на област Габрово обуславят възможността за развитие на селскостопански дейности, свързани с отглеждане на местни култури и породи животни, екологично земеделие.
Областта разполага със значителен по площ горски фонд, над 2/3 от който - държавен горски фонд.
Туризмът се разглежда като важен алтернативен сектор за социално-икономическото развитие на общините в областта, за оползотворяване на наличния рекреационен потенциал и осигуряване на добавена стойност към икономическото, социалното и културното развитие на областта. Неговият дял в приноса на нетните приходи от продажби на местната икономика е по- съществен в общините Трявна и Габрово.
Непосредствената близост на региона до Стара планина, планинският въздух, природните и историко-етнографски забележителности, архитектурните резервати и комплекси, паметниците на културата правят областта привлекателно място за вътрешен и международен туризъм. Наличната леглова база, разположена в четири и тризвездни хотели, както и в множество селски хотели и къщи за почивка в е съсредоточена основно в общините Габрово и Трявна. През 2011 г. общият брой обекти за настаняване в областта са 83, а реализираните нощувки са 161 194 броя.
Данните от изследването „Регионални профили: показатели за развитие”, проведено през 2012 г., показват, че оценката на икономиката нарежда област Габрово на пето място сред останалите области в страната, а по оценка на бизнес средата - сред първите шест области. Това затвърждава образа на Габрово като добро място за правене на бизнес. Индексът „Местни условия за правене на бизнес 2011 ” нарежда град Габрово на първо място сред останалите областни градове.
Резултатите от проведеното през 2012 г. проучване на състоянието на социално- икономическото развитие на общините в област Габрово показват, че гражданите на областта са умерени в оценките си за икономическото развитие, а бизнеса разпознава като фактори за успех наличието на благоприятни пазари, транспортната достъпност и качеството на живот.
Усилията на администрациите в областта са насочени към подобряване на бизнес средата, повишаване на ефективността на обслужване на гражданите и бизнеса.