РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Областна администрация Габрово

Областният управител приветства участниците в семинар по проект “Career intelligence”

Информационен семинар по проект “Career intelligence” се проведе днес в Габровската търговско-промишлена палата(ГТПП) . Проектът се развива от Търговско-промишлени палати, фирми и университети от Унгария, Филандия, Гърция, България и Германия. Той е продължение на “Career 4.0“ за създаване на образователна платформа, която да насърчава предприемаческото мислене сред младежите. В настоящия проект в платформата се добавя изкуствен интелект, който да подпомага младите хора при изготвянето на план за личностно развитие, това поясни Галина Михнева, председател на ГТПП. Тя допълни че участници в проекта от България са ГТТП в партньорство с Рурския университет в Бохум, Германия. Михнева разясни, че днес и утре ученици от ПГМЕТ “Ген. Иван Бъчваров“, Севлиево ще тестват възможностите на платформата.
“Скъпи ученици, използвайте това, което ще научите днес, за да направите вашия личен план за развитие, както и необятните възможност, които изкуствения интелект предоставя“, обърна се към младежите Кристина Сидорова и добави, че този проект е обединение на 5 държави с цел да подпомогнат младите хора да намерят своят път и да сбъднат мечтите си. “Пожелавам успех на семинара, на платформата. Надявам се да използваме изкуствения интелект по начин, който да улеснява ежедневието на всички ни.“, каза още Сидорова.
“Все по-често предприемаческият дух и изучаването на такъв предмет в училище ни показва че младежите със заложения им потенциал по-лесно се ориентират на пазара на труда и по-лесно реализират бизнес начинания. Българското училище е “обърнато с лице“ към предприемачеството. Радвам се, че този проект на ГТПП дава възможност на нашите ученици да са „една крачка“ пред връстниците си в другите региони.“, каза началникът на РУО Георги Маринов.
Подробностите за проекта представиха неговия ръководител проф. д-р Мартин Кьолн и Кристина Бурова- Кеслер. Началото е поставено през май 2022г. , като дейностите ще продължат до 30 ноември 2024г. Основните цели са: насърчаване на предприемаческите, цифровите и самоорганизационните компетентности на младежите; прецизиране на плана за личностно развитие чрез обратна връзка; разработване учебна среда за изпитване на технологии, подпомагани изкуствен интелект. Кеслер поясни и същността на персоналния план за личностно развитие, като в резюме той следва да отговаря на четири въпроса: къде се намирам сега; къде искам да отида; какво трябва да направя, за да го постигна; какви са конкретните стъпки за постигане на целите ми. Тя обясни, че изготвянето на плана е подпомагано от чатбот, наречен “Botty”, който изпълнява функциите на асистент за обучението. Основните му функции са обработка на естествен език, извличане на субекти и проектиране на диалогов поток.

357705968 657096566446308 761949889723811036 n