По разпореждане на министър-председателя Румен Радев министрите на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, на труда и социалната политика Наталия Ефремова и на земеделието и храните Пламен Абровски инспектираха на място напредъка по възстановяването на авариралия западен водопроводен клон за Севлиево. Те бяха посрещнати от областния управител на Габрово Кристина Сидорова, заместник областния управител Андрей Николов и кмета на община Севлиево Иван Иванов.
До края на деня а или до средата на утрешния ден в Севлиево ще има вода, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков пред журналисти. Той подчерта, че още от първия момент е създадена необходимата организация за справяне със ситуацията и че екипите работят денонощно.
Обилните валежи на 22 и 23 май доведоха до усложнена обстановка в област Габрово, като областният управител обяви и бедствено положение.
Министърът на земеделието и храните Пламен Абровски съобщи, че вследствие на бедствието са засегнати над 3000 декара земеделски площи в региона. По предварителни данни щетите обхващат както обработваеми земи, така и животновъдни стопанства. По време на посещението си на терен министърът е установил сериозни поражения, включително в два животновъдни обекта.
Министърът информира, че вече е създадена необходимата организация за прием на информация за нанесените щети. Той уточни, че след подаване на заявленията е предвиден 10-дневен срок, в който служителите извършват огледи, обработват информацията и я насочват за изплащане на обезщетения.
До момента са извършени над 110 огледа в домовете на пострадалите граждани, като продължават описите и оценките на щетите. Министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова увери, че засегнатите от наводненията могат да разчитат на минимум три вида социална помощ, като максималният размер на подпомагането достига близо 4000 евро.
Институциите продължават координираната си работа за възстановяване на инфраструктурата и нормализиране на обстановката в засегнатите райони.