РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Областна администрация Габрово

2 ФЕВРУАРИ - СВЕТОВЕН ДЕН НА ВЛАЖНИТЕ ЗОНИ Действие за хората и природата

Всяка година на 2 февруари се отбелязва Световният ден на влажните зони. По този повод представяме един материал, подготвен от инж. Христо Башев, младши експерт в Областната администрация, който отговаря за „Екология и опазване на околната среда“.

През 1971 г. на същата дата в иранския град Рамсар е подписана Конвенцията за влажните зони.

Рамсарската конвенция е първият и единствен до днес  международен  договор  за опазване и устойчиво ползване на природните ресурси, насочен към специфичните екосистеми и понастоящем обхваща всички аспекти на опазването и разумното ползване на влажните зони, признавайки ги като екосистеми с жизненоважна значимост по отношение на опазването на биологичното разнообразие, управлението на водите и благосъстоянието на човешките общности.

България е сред първите страни, присъединили се към Рамсарската конвенция, в сила от 24 януари 1976 г.  Политиката за опазване и устойчиво ползване на влажните зони се изпълнява от Министерството на околната среда и водите.

Призивът за предприемане на действия за влажните зони е фокусът на кампанията тази година. Това е призив да инвестираме финансов, човешки и политически капитал, за да спасим световните влажни зони от изчезване и да възстановим онези, които сме деградирали.

Тазгодишното честване на Световния ден на влажните зони през 2022 г. е особено значимо – тъй като на 30 август 2021 г. Общото събрание на ООН прие Резолюция 75/317, с която 2 февруари беше обявен за Световен ден на влажните зони.

Близо 90% от влажните зони в света са деградирали от 1700 г. насам и ние губим влажните зони три пъти по-бързо от горите. И все пак влажните зони са критично важни екосистеми, които допринасят за биоразнообразието, смекчаване и адаптиране на климата, наличието на прясна вода, световните икономики и др.

Рамсарските места в България са “Атанасовско езеро”, “Комплекс Беленски острови”, “Дуранкулашко езеро”, “Остров Ибиша”, “Шабленско езеро”, “Местността Пода”, “Поморийско езеро”, “Комплекс Ропотамо”, “Езеро Сребърна”, “Езеро Вая” и „Карстов комплекс Драгоманско блато”.  Общата им площ е 49 912, 43 ха , което е 0.45% от територията на страната.  

Значение на влажните зони

Те са едни от най-продуктивните екосистеми на Земята. Поддържат богатство от растения, риби, земноводни, влечуги, птици, бозайници и безгръбначни.

Имат изключително важна роля за кръговрата на водата като възстановяват водните запаси и подхранват подпочвените води.

Особено ценна е способността им да пречистват преминаващите през тях води. На много места по света се изграждат изкуствени блата с тази цел.

Влажните зони предпазват от наводнения, като поемат голяма част от повърхностните води.

В утайките им се задържат въглероден диоксид, метан и др. газове, затова са важни за смекчаване на климатичните промени.

Имат голяма стойност за живота на хората като водоизточник, място за риболов, събиране на билки, животновъдство и др. Плодотворните почви около тях са подходящи за земеделие.

Предлагат добри условия за отдих и туризъм.

Презентация по темата на кампанията през 2022 г. можете да видите ТУК.